top of page

Svatý Jan pod Skalou

Jednu z nejhezčích obcí Berounska najdete nedaleko řeky Berounky ve skalami sevřeném údolí v chráněné krajinné oblasti Český kras. Podle legendy se v jeskyni pod skalní stěnou koncem 9. století usadil první český křesťanský poustevník Ivan.
Po Ivanově smrti tu kníže Bořivoj nechal postavit kapličku, postupně vznikl benediktinský klášter a barokní poutní kostel Narození sv. Jana Křtitele, propojený se starým skalním kostelem, jeskyní sv. Ivana. Vedle kostela vyvěrá silný pramen léčivé vody, pramen sv. Ivana.
Chcete-li si obec Svatý Jan pod Skalou prohlédnout z ptačí perspektivy, vydejte se po značené cestě, která vede kolem kaple Povýšení sv. Kříže až k velkému kříži na skále nad obcí; v té chvíli budete stát o 159 metrů výš než je svatojánská náves. Krásné místo přitahovalo výletníky už v 19. století, v roce 1889 tu vznikla jedna z prvních značených turistických tras v Čechách, cesta Vojty Náprstka z Berouna přes Svatý Jan pod Skalou na hrad Karlštejn, dnes vůbec nejstarší dochovaná turistická trasa v Česku.

 

Naše minibusy vás přivezou a odvezou z lomu Velká Amerika nebo od nádraží Karlštejn nebo Srbsko. Cestovat tak můžete mezi těmito destinacemi každou sobotu a neděli (v zimní sezóně 1.12. - 31.3. nejezdíme) našimi spoji.

Odjezdy/příjezdy Svatý Jan: Případně turistickou linkou na trase Praha - Velká Amerika - Svatý Jan, sledujte jízdní řád nebo sociální sítě. 

Svatý Jan pod Skalou
SJAN.JPG
bottom of page